Miasta i miasteczka
Gouda
Nazwa miasta jest dobrze znana na całym świecie za sprawą słynnego pełnotłustego sera wytwarzanego okolicach od kilku stuleci. Miasto czuwało nad jakością sprzedawanego tu sera i dlatego nazwę miastę przyjęto jako nazwę sera. Gouda słynie też z produkcji fajek, wafli przekładanych syropem, świec i najpiękniejszych w całej Holandii witraży, które można zobaczyć w St. Janskerk.
Prawa miejskie nadał miastu w 1272 r. hrabia Holandii Floris V. Nowe miasto szybko wyrosło na ważne centrum handlu. Stało się znane z odbywających się tu targów serowych, produkcji świec, glinianych fajek, i wafle przekładane syropem tzw. stroopwafels. W Goudzie znajdowały się też liczne fabryki włókiennicze i kilka browarów.
STARE MIASTO
Gouda to także urocze miasto z piękną starówką otoczoną pierścieniem kanałów i starym nabrzeżem portowym, a o dawnej potędze świadczą liczne wspaniałe budowle.
Na rynku króluje późnogotycki
ratusz z charakterystycznymi czerwonymi okiennicami wzniesiony w połowie XV w. z dobudowanymi w XVII w. wspaniałymi renesansowymi schodami. Naprzeciw ratusza znajduje się
renesansowy budynek wagi, gdzie oficjalnie ważono sery sprzedawane podczas targów serowych. We wnętrzu budynku obecnie mieści się Kaasmuseum (Muzeum Sera). W pobliżu rynku znajduje się
St. Janskerk (Grote Kerk) pochodzący z przełomu XV i XVI w. Długi na 123 m i szeroki na 45 m to jest jedną z największych świątyń w Holandii. St. Jans¬kerk jest drugą swiatynią wybudowaną na tym miejscu ponieważ kościół z XV w. został zniszczony w czasie kilku pożarów. Znajdują się w nim słynne witraże (Goudse Glazen) z niezwykle pięknymi kolorami. Koło kościoła znajduje się urokliwy Catharina Gasthuis – dawny szpital i hospicjum gdzie mieści się obecnie muzeum miejskie).
TARG SEROWY
Od początku kwietnia do końca sierpnia, w czwartki, na rynku pomiędzy ratuszem i domem wagi odbywają się tradycyjne targi sera. Na pozostał części rozkładają się stragany gdzie można kupić najróżniejsze produkty. Jest tez sporo stois z serami przywiezionym przez okolicznych producentów tzw. sera farmerskiego.