Lejda

Miasta i miasteczka

Lejda


Lejda to malownicze miasto uniwersyteckie z wieloma kanałami, „hofjes” i muzeami , a „stare miasto”, pod względem powierzchni, zajmuje drugie miejsce po Amsterdamie. Miasto iczy ponad 120 tysięcy mieszkańców i położone jest pomiędzy Amsterdamem a Hagą, w prowincji Holandia Południowa.  W herbie Lejdy są klucze i dlatego nazywana jest Sleutelstad - miasto kluczy.

W XVII wieku Lejda była jednym z najważniejszych i najbogatszych miast w Holandii. Była domem wielu starych mistrzów m.in. Rembrandta. Ma malownicze kanały i wijace się wzdłuż nich uliczki  z zabytkowymi budynkami. Jest po drugim Amsterdamie  miastem o największej liczbie kanałów. Ma 28 kilometrów dróg wodnych i 88 mostów.

UNIWERSYTET W LEJDZIE
Lejda jest miastem uniwersyteckim i słynie z  najstarszego uniwersytetu w Holandii. Ma również swój imponujący uniwersytecki ogród botaniczny Hortus Botanicus, pełen roślin z całego świata. To tu przeprowadzał eksperymenty z przywiezionymi z Turcji cebulkami tulipanów, botanik Carolus Clusius i tu na uniwersytecie wynaleziono kondensator  - butelkę lejdejską.  W Lejdzie znajduje się  również kilka ważnych  muzeów.  De Lakenhal z dużymi zbiorami sztuki, muzeum historii Rijksmuseum van Oudheden, przyrody Naturalis,  fizyki Muzeum Boerhaave i ciała ludzkiego Corpus.

LEIDENS ONTZET
Raz w roku, w dniach 2–3 października, miasto zamienia się w ogromny teren festiwalowy, kiedy Lejda świętuje Leidens Ontzet  upamiętniając pokonanie  wojsk hiszpańskich oblegających Lejdę podczas wojny osiemdziesięcioletniej  w 1547 r. Parada, fajerwerki, jarmark, występy muzyczne i niezliczone imprezy przyciągają setki tysięcy odwiedzających każdego roku.

SOBOTNI TARG
Na obu brzegach Nieuwe Rijn, w centrum Lejdy, w pobliżu ratusza i mostu Koornbrug  w każdą sobotę odbywa się targ. Jest czymś, czego każdy powinien doświadczyć. Na straganach można skosztować holenderskich serów, świeżego chleba i stroopwafli, „gofrów karmelowych”, a także holenderskiego śledzia.