Top atrakcje
Royal Coster
Royal Coster Diamonds jest najstarszą na świecie działającą szlifiernią diamentów. Już wkrótce po założeniu zasłynęła prawdziwym kunsztem szlifierzy. Koronowane głowy z całego świata zwracały się do szlifierni o oszlifowanie swoich diamentów, ze względu na zasłużenie dobrą opinię. W szlifiernię zostali powitani tacy goście jak Napoleon, namiestnik Chin, król Tajlandii Rama V, cesarzowa Sissi i wielu innych. Tutaj też został pocięty i oszlifowany w 1852 r. Koh-i-noor, by ozdobić brytyjskie insygnia koronacyjne.
WIZYTA W SZLIFIERNI
Od lat Amsterdam jest jednym z wiodących ośrodków szlifowania diamentów. Można tu zobaczyć, jak diamenty są cięte, a potem szlifowane. Wizyta w szlifierni to nie tylko bezpłatna prezentacja obróbki diamentów, ale też możliwość dotknięcia, przymierzenia i kupienia gotowych już klejnotów i biżuterii.
DIAMENTOWA KOLEKCJA
Szlifiernia posiada bogaty zapas luźnych i osadzonych w jednej z najpiękniejszych biżuterii diamentowych. Od ponad 175 lat szlifierze tworzą piękno, które jest wieczne. W kolekcji znajdują się pierścionki z brylantami, a wśród nich bogaty wybór zaręczynowych, bransolety, naszyjniki i kolczyki. Kolekcja Coster Diamonds to wyroby stworzone przez własnych szlifierzy i złotników oraz szeroki wybór biżuterii diamentowej znanych na całym świecie marek takich, jak Annamaria Cammilli, Faberge, Chopard, Bigli, Edel Designd czy Svarowski.
SZLIF ROYAL 201
W 2007 r. szlifiernia Coster Diamonds wprowadziła nowy opatentowany szlif z 201 fasetami zamiast dotychczas używanego szlifu brylantowego z
57 fasetami. Szlif ten ma nazwę Royal 201, a oszlifowane nim diamenty są najbardziej błyszczącymi brylantami na świecie.
HISTORIA SZLIFIERNI
- Szlifiernia została założona przez M.E. Costera w 1840 roku w Amsterdamie i pozostała w rodzinie Costerów do 1910 r.
- W 1910 r. została sprzedana Feliksowi Manusowi. Nastąpiła wtedy też zmiana nazwy z M. E. Coster na N.V. Maatschappij tot Exploitatie der Diamantslijperij M. E. Coster.
- Kryzys gospodarczy w latach dwudziestych XIX w mocno uderzył w gospodarkę Holandii. Wiele szlifierni diamentów zostało wtedy zamkniętych, ale Coster pozostał na rynku.
- W 1940 r. podczas okupacji niemieckiej Beniamin Manus został zmuszony do rezygnacji z zarządzania firmą, a w 1941r., a 1943 r. został wywieziony wraz z rodziną do obozu zagłady w Sobiborze. Nikt z nich nie przeżył.
- Po wojnie na podstawie dekretu o przywróceniu praw, była zarzadzana przez prawników do 1956 r.
- W 1962 r. szlifierz Ben Meier, znany z oszlifowania 275 brylantów dla królowej Juliany, kupił wraz z partnerem Maxem Meentsem, Joopem Schoosem i Simonem Cohenem siedzibę Costera.
- Rozpoczął się nowy etap w historii firmy, która przyjęła nazwę Coster Diamonds, a w 1970 r. zostaje przeniesiona na ulicę Paulus Potterstraat, gdzie mieści się do dzisiaj.
- W 2016 r., w 175 rocznicę istnienia, Król Willem-Alexander przyznał szlifierni Coster Diamonds honorowy tytuł Royal (królewski). To spowodowało zmianę nazwy z Coster Diamonds na Royal Coster. Aby otrzymać tytuł Royal, organizacja musi być liderem w swojej dziedzinie wiedzy specjalistycznej, mieć duże znaczenie dla kraju i istnieć przez co najmniej 100 lat.