Holandia to prawdziwa "kraina sera". Widać to zwłaszcza w miastach słynących z targów serowych czy produkcji sera, takich jak Alkmaar, Gouda czy Edam. Holendrzy bardzo lubią sery i inne produkty mleczne, są też ich największym na świecie eksporterem.
HISTORIA
Początki produkcji sera w Holandii sięgają 400 roku naszej ery. Wraz z rozwojem hodowli bydła, rosło znaczenie tej produkcji na rynku. Już w średniowieczu w kilku miastach istniały targi specjalizujące się w sprzedaży nabiału i serów, a także specjalne domy z wagą, gdzie kontrolowano zarówno jakość, jak i wagę serów.
Wszystkie produkty pochodziły z farm prowincji Zuid Holland, Noord Holland, Friesland i zachodniej części prowincji Utrecht. Pomimo, że dziś produkcja serów została prawie całkowicie przejęta przez fabryki, nadal pozostało ponad 600 gospodarstw (głównie w prowincjach Zuid Holland i Utrecht), w których wytwarzany jest tzw. "Boerenkaas" (ser wiejski), zrobiony z niepasteryzowanego mleka.
RODZAJE SERÓW
- Gouda, Edam i Leidse kaas to najsłynniejsze spośród holenderskich serów. Ponad 50% całej produkcji stanowi Gouda. Drugi z kolei ser - Edam, stanowiący jej 27%, jest jedynym na świecie serem o idealnie okrągłym kształcie. Leidse kaas wyróżnia się spośród innych dodatkiem kminku.
- Łagodny ser (jonge kaas) dojrzewa przez okres trzech tygodni, ostrzejsze odmiany (belegen kaas) potrzebują od dwóch do siedmiu miesięcy, podczas gdy najostrzejsze (oude kaas) leżakują przynajmniej rok.