Van Gogh

Mistrzowie Pędzla

Van Gogh


Vincent Van Gogh, wielki ekspresjonista, jest powszechnie uważany za największego holenderskiego malarza po Rembrandcie. Stał się sławny dopiero po śmierci. Za życia sprzedał tylko jeden obraz i chociaż trudno w to uwierzyć, jeszcze w 1903 r. handlarz dziełami sztuki sprzedawał na rynku w Bredzie prace Van Gogha po 5 lub 10 centów za sztukę. Dzisiaj jego obrazy osiągają na aukcjach ceny liczone w milionach dolarów. 

Vincent Van Gogh urodził się w małej wiosce Groot-Zundert na południu Holandii, 30 marca 1853 r. Był najstarszym synem pastora. Theo, jego ukochany brat, urodził się cztery lata później. W 1869 r. Vincent zaczął pracować w Hadze, w filii paryskiej firmy Goupil & S-ka, handlującej dziełami sztuki. Z pracą tą wiązały się wyjazdy do Londynu i Paryża. W Londynie codzienne kontakty ze sztuką rozbudziły podziw Vincenta dla malarstwa. Jednak stopniowo jego zainteresowanie pracą słabło, aż w końcu zwrócił się ku religii i postanowił zostać kaznodzieją. Jego niezwykłe zaangażowanie ściągnęło jednak na niego, tylko niełaskę kościoła. Nie mogąc dalej głosić kazań w 1880 r. postanowił zostać artystą. Najpierw malował w Holandii, później w 1885 r. wyjechał do Belgii, a w końcu w 1886 r. do Paryża, gdzie zetknął się z impresjonistami.

Większą cześć swego artystycznego życia spędził we Francji. W 1888 r. przeniósł się do Arles w Prowansji. Namalował tam wiele wspaniałych obrazów, m.in. serię „Słoneczników”. Zmarł w Auvers, 29 lipca 1890 r. w wyniku rany postrzałowej, po tym jak dwa dni wcześniej targnął się na swoje życie. Był przy nim najbliższy mu człowiek, brat Theo, który zawsze go wspierał i z którym Vincent cały czas korespondował. Dzisiaj listy, które pisał do brata są dla nas niewyczerpanym źródłem informacji o artyście. Swoje obrazy Van Gogh pozostawił bratu, wpływ jaki wywarł na artystów XX w. to spadek, jaki pozostawił nam wszystkim.

W Muzeum Van Gogha w Amsterdamie zobaczyć można dużą kolekcję obrazów i rysunków Van Gogha, w tym te, które podarował bratu Theo. Podziwiać tu też można obrazy współczesnych mu malarzy: Toulouse-Lautreca, Pisarra, Gauguina i Maneta. W Muzeum Kröller-Müller, położonym w Parku Narodowym Hoge Veluwe można zobaczyć równie ciekawą i obszerną kolekcję prac artysty zgromadzoną przez Helene Kröller-Müller.