Rembrandt

Mistrzowie Pędzla

Rembrandt


Rembrandt, mistrz światła i cienia, jest największym malarzem złotego wieku w Holandii i szkoły holenderskiej. Jest holenderskim artystą wszechczasów i jednym z największych malarzy w historii sztuki. Uurodził się w Lejdzie w 1606 r. Był synem bogatego młynarza. W wieku 18 lat przeprowadził się do Amsterdamu i zaczął pracować pod okiem znanego malarza Pietera Lastmana. W jego pracowni rozwinął swoje talenty i zaistniał jako mający wzięcie artysta.

Wtedy powrócił do Lejdy, by otworzyć własną pracownię. Pracował w niej z Janem Lievensem i swoim pierwszym uczniem Gerardem Dou. W 1631 r. ponownie przeprowadził się do Amsterdamu, a jednym z jego pierwszych zleceń tutaj był obraz „Lekcja anatomii doktora Tulpa”, który z powodu niezwykłego, jak na owe czasy potraktowania tematu, wprawił wszystkich w zdumienie. Sława Rembrandta rosła, zapewniając mu jednocześnie niezłe dochody. W latach 1632 - 34 był wziętym portrecistą.

Straż nocna”, kolejne ważne zlecenie, początkowo nie było wielkim sukcesem Rembrandta. Klientom nie spodobało się niekonwencjonalne podejście artysty do tematu - włączenie do portretu, pierwotnie znanego jako „Wymarsz strzelców”, całej dramaturgii. Rembrandt nie stworzył bowiem zwykłego, upozowanego portretu, lecz przedstawił portretowane osoby w ruchu, w działaniu, w bardzo odważny i oryginalny sposób. Dopiero później obraz zyskał uznanie na jakie zasługiwał. 

Ostatnie lata życia były dla Rembrandta ciężkim okresem. Saskia, jego wielka miłość, zmarła w wieku zaledwie 30 lat. W 1656 r. sytuacja finansowa artysty pogorszyła się na tyle, że musiał ogłosić bankructwo, a w następnym roku wyprzedać swoją ogromną kolekcję dzieł sztuki i kostiumów, by spłacić długi. Kiedy dom Rembrandta wystawiono na licytację, artysta, jego syn Tytus i gosposia, a później również kochanka, Hendrickje musieli przenieść się do znacznie skromniejszego mieszkania. Wkrótce potem zmarł syn artysty, po nim Hendrickje i Rembrandt został sam, pogrążony w swoim smutku. Zmarł w biedzie w 1669 r. Dzisiaj obrazy jego są bezcenne.W Rijksmuseum w Amsterdamie można zobaczyć 21 prac Rembrandta, łącznie z najsłynniejszą „Strażą nocną”. W muzeum tym można również zobaczyć obrazy jego uczniów Ferdinanda Bola i Goverta Flincka.